Денят на БЛАГОДАРНОСТТА
Знам, че традицията да се отбелязва Деня на благодарността не е наша, но вярвам, че е сред празниците, които си заслужава да заимстваме и да честваме и в България. Така или иначе у нас вече сме приели Свети Валентин и Хелоуин, които имат по-скоро комерсиален характер, защо да не заделим в календара си и ден, в който да отпразнуваме всички неща, за които сме благодарни? А те са неизброимо много - че сме живи и здрави, че любимите ни хора са добре и са край нас, че имаме дом, семейство и приятели, че можем да се насладим на чаша ароматно кафе, хубава музика и качествена книга, че можем да се разходим сред природата и да се любуваме на красотата и, че сме свободни да следваме мечтите си...
Имаме толкова причини да сме благодарни - и то всеки ден!
Нека видим как се е зародил празникът първоначално и какви традиции го съпровождат днес (по материали от start.bg и kids.nationalgeographic.com):
Началото:
През 1620 година кораб, пълен с повече от 1 000 английски преселници, преминава Атлантическия океан и акостира в Новия свят. Но тъй като пристигнали късно в Америка, пилигримите нямали възможност да си отгледат плодове и зеленчуци и първата зима там била много тежка за тях. Липсвала им прясна храна, разпространили се болести, голяма част от заселниците загинали.
В началото на пролетта на помощ им се притекли ирокезите - местното индианско племе. Те научили новодошлите как да си отглеждат царевица и други растения, как да ловуват и да си хващат риба. В знак на благодарност, пилигримите решили да организират специален празник, за да благодарят на ирокезите и поканили вожда на индианците, заедно с най-приближените му, за да им благодарят и да им поднесат дарове. Така бил отбелязан първия Ден на благодарността в Америка през 1621 година.
След това празникът става популярен и в останалите части на страната, но заселниците си избирали различни дни, в които го отбелязвали. Чак през 1863 година американският президент Ейбрахам Линкълн официално фиксира дата за честване на Деня на благодарността във всички щати и от всички вярващи.
Днес:
Денят на благодарността се чества в САЩ всяка година в четвъртия четвъртък на месец ноември. Много семейства спазват традициите, датиращи още от първия Ден на благодарността, а други са си създали собствени традиции (както предлагам да направим и ние в България), които спазват ежегодно.
Пътуването
Едно от най-хубавите неща на Деня на благодарността е споделеното време със семейството (урааааа!). Много хора в САЩ живеят далеч от роднините си и пътуват дълго със самолет, влак или кола, за да се приберат при любимите си хора (изглежда е подходящо да го честваме в събота). Денят на благодарността е най-натоварения ден за пътуване през годината!
Пиршеството
Традиционната храна е голяма част от празника в САЩ. Много фамилии включват всички членове на семейството в подготовката на празничните ястия (споделени позитивни емоции, увлекателни разговори, смях - всичко това сплотява). Традиционните храни са пуйка, плънка, сладки картофи, царевичен хляб, картофено пюре и сос от червени боровинки. За десерт най-често се сервира пай - тиквен, орехов, ябълков или със сладки картофи.
Вегетарианско
Някои семейства избират да сервират вегетарианска вечеря за Деня на благодарността, вместо пълнена пуйка. Едни похапват "вегетарианска пуйка" направена от тофу, а други салати и различни ястия от зеленчуци и плодове.
Ядецът
Американските семейства включват и чупенето на ядеца от пуйката като част от празничния обяд/вечеря. Двама души хващат двете страни на ядеца, намислят си желания и дърпат - у когото остане по-голямото парченце от костта, неговото желание ще се сбъдне.
Помилването
Всяка година на Деня на благодарността президента на САЩ получава като подарък жива пуйка (плюс още една като "заместник" в случай че нещо се случи с "оригинала"). На церемония в Белия дом, президентът официално обявява "амнистия" за Националната пуйка на Деня на благодарността и заместниците и, изпращайки ги да изживеят остатъка от живота си във ферма.
Помощта за другите
Много щедри хора помагат на по-слабите в Деня на благодарността. Някои сервират храна като доброволци в приюти за бездомни, други даравят подслон или храна на нуждаещите се.
Телевизията
И телевизията играе роля в честването на празника. Много семействат гледат заедно парада в Ню Йорк Сити маршируващи оркестри, песни и изпълнения от мюзикъли на Бродуей и огромни балони, пълни с хелий.
Продължението
След приключването с обяда/вечерята, семействата обикновено правят и допълнителни неща - някои излизат на дълга разходка, след обилното похапване, други играят заедно настолни игри със зарчета или карти (аз съм за съчетание от двете - дълга разходка, последвана от забавни семейни игри).
* Мисля, че можем да заемем някои идеи и да си добавим местни :)
Имате ли предложения кога да се празнува Деня на благодарността в България и как да го отбелязваме?
Ще се радваме да ни споделите мнението си.
Благодаря!
28.11.2014 16:52 - petya ivanova
Saglasna sam sas avtorkataTozi den trqbva da se vzaimstva I v Bg.Da blagodarish na vseki kogoto obichash I uvajavash.Da blagodarish na Bog tova e SVQTO.Neka I nie uvajim edin den v godinata za BLAGODARNOST.
01.12.2014 11:20 - + Veselka Petrova
Благодаря Ви, Петя.
Добавете вашия коментар към статията
Моля пишете на кирилица и с малки букви