Благородството и щедростта надвиха кризата за пореден път


Традиционното благотворително ревю "Пролет в Мото-Пфое" събра близо 34 000 лева - рекорд в 14-годишната история на проявата

Тазгодишното издание на пролетния Празник на красотата, организиран за 14-и пореден път от Мото-Пфое и Българския Червен Кръст, се състоя снощи в Националния Археологически музей. Под мотото "Съвременна мозайка" дефилето представи творческата индивидуалност и нестандартния поглед към гардероба днес на 18 млади дизайнери – бакалаври и магистри от Националната художествена академия, специалност "Мода", възпитаници на проф. Греди Асса.

Традиционно благотворително ревю Традиционно благотворително ревю

Традиционно благотворително ревю Традиционно благотворително ревю

Традиционно благотворително ревю Традиционно благотворително ревю

Манекените от "High Level" и "My Agency" демонстрираха с вдъхновение облеклата на младите свободомислещи творци пред многобройната публика на събитието. Известният актьор Захари Бахаров бе водещ на шоуто.

Най-голямото постижение на проявата са събраните средства за благотворителната кауза. С помощта на партньорите и клиентите на Мото-Пфое и съпричастността на публиката, събраната сума надхвърли 32 600 лева – рекорд в историята на проявата. Допълнително се дариха 3 тоалета, с което равносметката се приближава до 34 000 лева. Така, за пореден път щедростта доказа, че не познава граници и няма криза, която да я спре.

Традиционно благотворително ревю Традиционно благотворително ревю

Събраните средства ще се използват за закупуването на тоалети, обувки, аксесоари и куверти за абитуриенти без родители от контингента на Българския Червен Кръст.

За изминалите 13 години традиционното модно ревю "Пролет в Мото-Пфое" успя да направи по-щастлив бала на над 400 абитуриента от контингента на БЧК, със събраните до 2010 г. общо 230 000 лева.


Кратко представяне на моделите и техните дизайнери

Студентите от специалност "Мода" ни отвеждат с "машина на времето" до "страната на чудесата", като преминават през "различните годишни сезони". Усещаме "мирис на подправки" и се настаняваме удобно в "ателието на художника" от една пищна епоха. С едно кликване на мишката попадаме във "виртуален свят на общуване", за да полетим след това на "крилете на ангелите", в търсене на последното райско кътче...

Представените модели на 18 млади дизайнери са сътворени под ръководството на преподавателите от специалността с ръководител проф. Греди Асса и екип: проф. Майа Богданова, проф. Панайот Панайотов, доц. Анна Аврамова, доц. д-р Яна Костадинова,   проф. д-р Любомир Стойков, преподавател Катерина Цанева, хоноруван преподавател Любомил Драганов, Милка Александрова, Ива Шатц.

София Ракова, дипломиран магистър, интерпретира творчеството на Кристо Явашев в пролетно-лятна колекция от три дъждобрана. Конструкциите на облеклата са взаимствани от чадърите. Използвани са промазани материи и винил.

Софи Прокич, IV-ти курс бакалаври, показва два модела, вдъхновени от 20-те години на миналия век. Облеклата са обединени под темата „Гардеробът на новото време” и са в класически прав силует, който демонстрира изисканост, женственост и практичност.

Любомира Найденова, дипломиран магистър, представя три рокли от колекция „Записки под възглавката”, вдъхновени от киното на 90-те години на XX век.  Детайлите наподобяват празни бели страници на разлистени книги. Използваните материи – памук и коприна са подходящи за нови истории и странни изживявания.

Теодора Виденова, IV-ти курс бакалаври, разглежда темата „Ритъм” като едно постоянно движение, разминаване и съчетаване на вертикали и хоризонтали. Двата модела демонстрират разчупване на статичния характер на облеклото чрез множество плисета и напластявания.

Емилия Якимова, IV-ти курс бакалаври, представя три силуета от „Гардеробът на една актриса”, които като маски играят различни роли. Облеклата са изработени от памук в бяло, бежово и сиво, и ни подканват да сънуваме и мечтаем.

Дияна Гeоргиева, IV-ти курс бакалаври, показва два модела на тема „Новият кръг”, където цвета бива разчупен от кръглите форми, заложени в конструкцията.

Милена Манолева, IV-ти курс бакалаври, представя един силует и новото виждане за живота през пролетта.

Петя Казанцева, IV-ти курс бакалаври, демонстрира три рокли от колекция ”Ние тримата”. Тя изследва Аз формата през геометрията на трите времеви момента – кръглото меланхолично минало, триъгълната динамична реалност и разнопосочното квадратно бъдеще.

Ангелин Попски, IV-ти курс бакалаври, укротява мистичната енергия в три градски облекла. Универсалните геометрични пропорции и закономерности са експериментално приложени в конструктивните срязвания и детайли, чрез овални форми. Естествените материи – коприна, памук и студена вълна, представят хармонията с природата.

Елена Мирчовска, IV-ти курс бакалаври, представя два силуета от колекция „Защита”. Моделите са създадени да „защитават” символично младия човек, който води активен начин на живот в градска среда, и същевременно да му осигурят максимален комфорт.

Теодора Божилова, IV-ти курс бакалаври, показва две младежки облекла от колекцията „Нищо не е такова, каквото е”, която илюстрира срещата на романтичната наивност от чудния свят на Алиса и остротата на съвременната действителност.

Ина Трифонова, дипломиран магистър, демонстрира своето изследване на живите култури. Колекцията от четири рокли е симбиоза от новите геометрични силуети на хората от бъдещето и неасимилираните етноси в Тибет, които са съхранили своята идентичност и корени.

Наталия Живкова, дипломиран магистър, показва три рокли от колекция „Подредено разместване”. Принципът на облеклата е взаимстван от кубчето на Рубик и е пренесен в модата по деконструктивен начин. Правилните квадрати и свободните извити форми на силуетите са допълнени с цветни плочки, които дават възможност за експеримент, чрез образуването на различни комбинации.

Искрен Лозанов, IV-ти курс бакалаври, ни предлага пътуване във времето, посредством две облекла, които носят типичния за 80-те години V-образен силует. Те демонстрират статуса на силата, проектирана в хиперболизирана геометрия и трансформирана във фантастичен вид.

Татевик Саргсян, IV-ти курс бакалаври, представя три официални тоалета от колекция „Пролет”, изобразяваща пробуждането, разцъфването за нов живот. Облеклата са изключително женствени, изработени от тафта и шифон, с богата текстилна обработка, бродерии и наситен колорит.

Василена Върбанова, I-ви магистърски курс, задава, чрез темата „Тик-Так”, въпроси за значението на времето за съвременния градски човек и изследва неговото движение и ритъм. Представя три рокли от коприна и студена вълна в комбинация със слоеве органза.

Нинела Иванова, IV-ти курс бакалаври, създава колекция от облекла, вдъхновени от начина, по който Климт рисува жената в картините си. Роклите са изработени ръчно от нетъкан текстил, плъст и памук, в топъл колорит, който препраща към екзотиката на Изтока.

Росица Маринова, дипломиран магистър, представя две облекла, които разкриват желанието на човек да се докосне до природата. Колекцията „Градски самодиви” е предназначена за жената от големия град, физически затворена сред бетонна архитектура, чиято душа копнее за природа.