Благородството и щедростта надвиха кризата за пореден път
Традиционното благотворително ревю "Пролет в Мото-Пфое" събра близо 34 000 лева - рекорд в 14-годишната история на проявата
Тазгодишното издание на пролетния Празник на красотата, организиран за 14-и пореден път от Мото-Пфое и Българския Червен Кръст, се състоя снощи в Националния Археологически музей. Под мотото "Съвременна мозайка" дефилето представи творческата индивидуалност и нестандартния поглед към гардероба днес на 18 млади дизайнери – бакалаври и магистри от Националната художествена академия, специалност "Мода", възпитаници на проф. Греди Асса.
Манекените от "High Level" и "My Agency" демонстрираха с вдъхновение облеклата на младите свободомислещи творци пред многобройната публика на събитието. Известният актьор Захари Бахаров бе водещ на шоуто.
Най-голямото постижение на проявата са събраните средства за благотворителната кауза. С помощта на партньорите и клиентите на Мото-Пфое и съпричастността на публиката, събраната сума надхвърли 32 600 лева – рекорд в историята на проявата. Допълнително се дариха 3 тоалета, с което равносметката се приближава до 34 000 лева. Така, за пореден път щедростта доказа, че не познава граници и няма криза, която да я спре.
Събраните средства ще се използват за закупуването на тоалети, обувки, аксесоари и куверти за абитуриенти без родители от контингента на Българския Червен Кръст.
За изминалите 13 години традиционното модно ревю "Пролет в Мото-Пфое" успя да направи по-щастлив бала на над 400 абитуриента от контингента на БЧК, със събраните до 2010 г. общо 230 000 лева.
Кратко представяне на моделите и техните дизайнери
Студентите от специалност "Мода" ни отвеждат с "машина на времето" до "страната на чудесата", като преминават през "различните годишни сезони". Усещаме "мирис на подправки" и се настаняваме удобно в "ателието на художника" от една пищна епоха. С едно кликване на мишката попадаме във "виртуален свят на общуване", за да полетим след това на "крилете на ангелите", в търсене на последното райско кътче...
Представените модели на 18 млади дизайнери са сътворени под ръководството на преподавателите от специалността с ръководител проф. Греди Асса и екип: проф. Майа Богданова, проф. Панайот Панайотов, доц. Анна Аврамова, доц. д-р Яна Костадинова, проф. д-р Любомир Стойков, преподавател Катерина Цанева, хоноруван преподавател Любомил Драганов, Милка Александрова, Ива Шатц.
София Ракова, дипломиран магистър, интерпретира творчеството на Кристо Явашев в пролетно-лятна колекция от три дъждобрана. Конструкциите на облеклата са взаимствани от чадърите. Използвани са промазани материи и винил.
Софи Прокич, IV-ти курс бакалаври, показва два модела, вдъхновени от 20-те години на миналия век. Облеклата са обединени под темата „Гардеробът на новото време” и са в класически прав силует, който демонстрира изисканост, женственост и практичност.
Любомира Найденова, дипломиран магистър, представя три рокли от колекция „Записки под възглавката”, вдъхновени от киното на 90-те години на XX век. Детайлите наподобяват празни бели страници на разлистени книги. Използваните материи – памук и коприна са подходящи за нови истории и странни изживявания.
Теодора Виденова, IV-ти курс бакалаври, разглежда темата „Ритъм” като едно постоянно движение, разминаване и съчетаване на вертикали и хоризонтали. Двата модела демонстрират разчупване на статичния характер на облеклото чрез множество плисета и напластявания.
Емилия Якимова, IV-ти курс бакалаври, представя три силуета от „Гардеробът на една актриса”, които като маски играят различни роли. Облеклата са изработени от памук в бяло, бежово и сиво, и ни подканват да сънуваме и мечтаем.
Дияна Гeоргиева, IV-ти курс бакалаври, показва два модела на тема „Новият кръг”, където цвета бива разчупен от кръглите форми, заложени в конструкцията.
Милена Манолева, IV-ти курс бакалаври, представя един силует и новото виждане за живота през пролетта.
Петя Казанцева, IV-ти курс бакалаври, демонстрира три рокли от колекция ”Ние тримата”. Тя изследва Аз формата през геометрията на трите времеви момента – кръглото меланхолично минало, триъгълната динамична реалност и разнопосочното квадратно бъдеще.
Ангелин Попски, IV-ти курс бакалаври, укротява мистичната енергия в три градски облекла. Универсалните геометрични пропорции и закономерности са експериментално приложени в конструктивните срязвания и детайли, чрез овални форми. Естествените материи – коприна, памук и студена вълна, представят хармонията с природата.
Елена Мирчовска, IV-ти курс бакалаври, представя два силуета от колекция „Защита”. Моделите са създадени да „защитават” символично младия човек, който води активен начин на живот в градска среда, и същевременно да му осигурят максимален комфорт.
Теодора Божилова, IV-ти курс бакалаври, показва две младежки облекла от колекцията „Нищо не е такова, каквото е”, която илюстрира срещата на романтичната наивност от чудния свят на Алиса и остротата на съвременната действителност.
Ина Трифонова, дипломиран магистър, демонстрира своето изследване на живите култури. Колекцията от четири рокли е симбиоза от новите геометрични силуети на хората от бъдещето и неасимилираните етноси в Тибет, които са съхранили своята идентичност и корени.
Наталия Живкова, дипломиран магистър, показва три рокли от колекция „Подредено разместване”. Принципът на облеклата е взаимстван от кубчето на Рубик и е пренесен в модата по деконструктивен начин. Правилните квадрати и свободните извити форми на силуетите са допълнени с цветни плочки, които дават възможност за експеримент, чрез образуването на различни комбинации.
Искрен Лозанов, IV-ти курс бакалаври, ни предлага пътуване във времето, посредством две облекла, които носят типичния за 80-те години V-образен силует. Те демонстрират статуса на силата, проектирана в хиперболизирана геометрия и трансформирана във фантастичен вид.
Татевик Саргсян, IV-ти курс бакалаври, представя три официални тоалета от колекция „Пролет”, изобразяваща пробуждането, разцъфването за нов живот. Облеклата са изключително женствени, изработени от тафта и шифон, с богата текстилна обработка, бродерии и наситен колорит.
Василена Върбанова, I-ви магистърски курс, задава, чрез темата „Тик-Так”, въпроси за значението на времето за съвременния градски човек и изследва неговото движение и ритъм. Представя три рокли от коприна и студена вълна в комбинация със слоеве органза.
Нинела Иванова, IV-ти курс бакалаври, създава колекция от облекла, вдъхновени от начина, по който Климт рисува жената в картините си. Роклите са изработени ръчно от нетъкан текстил, плъст и памук, в топъл колорит, който препраща към екзотиката на Изтока.
Росица Маринова, дипломиран магистър, представя две облекла, които разкриват желанието на човек да се докосне до природата. Колекцията „Градски самодиви” е предназначена за жената от големия град, физически затворена сред бетонна архитектура, чиято душа копнее за природа.
Добавете вашия коментар към статията
Моля пишете на кирилица и с малки букви