Излезе книгата "Да нахраниш анаконда" на Жанета Стойкова
* Истинско пътешествие в света на споделянето
Силвия Тодорова
Жанета Стойкова представи в София книгата си „Да нахраниш анаконда“. В нея тя споделя в художествена форма свои дълбоки душевни преживявания, пречупени през призмата на професионалното й амплоа на гещалт психотерапевт. Премиерата се състоя на 17 октомври в клуб The Street в присъствието на редица гости, сред които приятели, близки и много ценители на словото. Книгата представи Атанас Капралов – директор на Националния литературен музей, а водещ на събитието беше проф. д.н. Любомир Стойков. Премиерата започна с изпълнение на сопраното Петя Миланова, която пя и втори път по време на представянето. Част от гостите, които вече бяха прочели книгата, активно се включиха в нейното обсъждане. По време на специална томбола за гостите, авторката подари и пет броя от книгата „Да нахраниш анаконда“.
Жанета Стойкова определя своята творба, като „пътешествие в света на споделянето“. По време на това пътешествие, което е и своеобразно самоизследване, тя анализира интуитивните си усещания и разкрива своето много лично преживяване и преодоляване на психичната болка, каквато, както тя самата отбеляза по време на премиерата, „много хора преживяват“. Авторката е интуитивен и в същото време силно аналитичен изследовател, който свързва въображаемия и сетивния свят. Тя открива себе си по начин, който изисква смелост и дълбоко чувствено познание, като поднася на читателя откровено, дълбоко осъзнато и дори физически преживяно слово.
Заглавието на книгата „Да нахраниш анаконда“ е интуитивно намерена метафора, „прошепната“ в съня. Тя обединява видимия и невидимия свят, в които авторката пътешества, използвайки синтез от логика и интуиция. Самата „анаконда“ е събирателен образ на всички демони на различни наши състояния, неприемливи чувства, емоции, с които всеки от нас се среща. „Да познавам отблизо своите демони, да намеря път и инструменти, с които да укротявам поривите на моята и на събеседника ми болка, доведе до експериментирането ми с нея, и в крайна сметка до нейното преживяване – по начини, които не са основани на компромиса, насилието или прилагането на воля.“, споделя Жанета Стойкова.
Представяйки книгата Атанас Капралов отбеляза, че тя „не е поезия в чистия ѝ вид, но много поетеси биха завидели на авторката заради бляскавата метафоричност и автентичност на чувствата. Това не са и разкази в чистия им вид, но много белетристи биха се впечатлили от дълбокия психологизъм, изящен слог и композиционна зрялост на творбата.“ Той акцентира и върху това, че авторката „не води борба да се самоизтъкне“ и че кодът към нейната същност е във вникването в думите ѝ: „Можем да сме първи и без да изпъкваме, да печелим, без да събаряме някой друг.“ Атанас Капралов обърна специално внимание и на „езиковия финес“ на Жанета Стойкова:„...думите са така красиво съчетани и нюансирани, сякаш виждаш жива картина, така хармонизирани, сякаш слушаш съкровената мелодия на душата ѝ.“
Самата авторка адресира творбата си към хората, които определят себе си като чувствителни и към онези, които живеят и често са „предизвикани да общуват“ с хора с изострена сетивност. Усещанията, които Жанета Стойкова изследва, имат своето много индивидуално сетивно преживяване. Всяко чувство резонира в тялото. Болката има цвят, мирис, дори вкус. За Жанета Стойкова писането, макар и интровертно занимание, е начин да се свърже не само със себе си, но и с другите. Чрез своя разказ на случки от личния си и професионален опит тя засяга важни въпроси за емоционалната и социална зрялост. Изразява дискретно, но категорично своето несъгласие с начина, по който сме устроили днешното общество и с ограниченията, които то налага на всеки от нас.
За корицата на книгата е използвана картина на художника Христо Панев. Автор на илюстрациите в книгата e Диана Иванова.
Жанета Стойкова е филолог, специализирала е Човешки ресурси, изучавала и е работила в сферата на кариерното развитие, коучинг и по настоящем е гещалт психотерапевт. Практиката й се допълва и от опит, свързан с движението „Осъзнаване през сетивата“. Тя е съавтор и на програмата S.E.N.S.E., която включва сетивни и терапевтични експерименти в движение и танц, коучинг и гещалт терапия.
Снимки:
1. Атанас Капралов, Жанета Стойкова и проф. Любомир Стойков (от ляво на дясно).
2. Жанета Стойкова – автор на книгата „Да нахраниш анаконда“.
3. Проф. Любомир Стойков.
4. Жанета Стойкова и проф. Любомир Стойков по време на представянето.
5. Атанас Капралов представя книгата.
6. – 7. Жанета Стойкова и проф. Любомир Стойков.
8. Жанета Стойкова и Атанас Капралов.
9. Жанета Стойкова със съпруга и дъщеря си.
10. Проф. Любомир Стойков и Жанета Стойкова със своя съпруг и дъщеря си.
11. Росица Стойчева беше сред първите, които получиха автограф от Жанета Стойкова.
12. Росица Стойчева, проф. Любомир Стойков, Жанета Стойкова и Анелия Иванова, която също си купи книгата и получи автограф от авторката.
13. Сопраното Петя Миланова пя по време на премиерата.
14. Д-р Надежда Петрова се включи в обсъждането на книгата.
15. Антоанета Боянова, проф. Любомир Стойков и Десислава Харизанова (от ляво на дясно).
16. Част от гостите на премиерата.
17. – 18. Книгата „Да нахраниш анаконда“.
19. Торта с корицата на книгата беше специална изненада за Жанета Стойкова от нейни близки.
Фото: © Хайлайф / От игла до конец
19.10.2017 07:18 - Верен читател
Браво! Поздравления за г-жа Стойкова! Вярвам, че книгата ще намери своята целева аудитория. Колкото повече писано слово от смислени личности, толкова по-добре. При това тази книга не е много голяма като обем, което носи и лекота в четенето.
Добавете вашия коментар към статията
Моля пишете на кирилица и с малки букви