НОВИ НАДЕЖДИ НА БЪЛГАРСКАТА МОДА
ПРЕДСТАВИХА СВОИ КОЛЕКЦИИ

Миглена Дамянова

На 15 февруари 2005 г. в галерията на Националната художествена академия се състоя дипломното ревю на магистрите от първия випуск на специалност “Мода” на НХА – София с научен ръководител доц. Йорданка Чернаева. Този моден пърформанс представи уникален, авторски прочит на света, в който живеем, на емоциите, които изпитваме, на търсенията, които ангажират съзнанието ни. Дипломното ревю даде възможност за професионална изява и творческо откровение на група млади дизайнери със своите концептуално осмислени и емоционално наситени модели. Ревюто обхвана четири различни интерпретации на вижданията и усещанията за мода и естетика на четири млади надежди на българското изкуство, обединени от стремежа си да открият непознатото. Свои творби представиха Таня Кънева (тема “Психоанализ”), Миглена Николова (тема “Вина, невинност, щастие и тъга”), Атанаска Петкова (тема “От близко и далече”) и Александър Гергинов (тема “Новоселци”). Моделите на младите таланти бяха представени от манекените на модна агенция “Каста Дива”.

Преподавателският екип на младите творци е в състав проф. Греди Асса, проф. Панайот Панайотов, доц. д-р Любомир Стойков, доц. Йорданка Чернаева, доц. Майа Богданова, д-р Яна Константинова, Екатерина Цанева, Мариела Гемишева, Сандра Клинчева, Ани Аврамова и Веселин Йорданов. По повод на дипломното ревю проф. Греди Асса изтъкна: “Това е първият випуск магистри от специалност “Мода” в НХА. Тази одисея, продължила пет години и половина, прерасна в едни завършени дизайнери. Но времето ще бъде изпитанието, в което те ще докажат своята професионална подготовка. Пожелавам им да облекат своето време със своето вдъхновение.

Таня Кънева е създала колекцията си “Психоанализ” като своеобразно обръщение към себе си. Облеклата й напомнят за откъснати страници от дневник, който грижливо пази нейните фантазии. Таня си представя абстрактно един свой ден в разходка и размисли. Тоалетите са нейното бягство от потискащото я всекидневие. Колекцията е подчинена на елегантния стил с ретро елементи. Използва материи като плюш, дантела, сатен и аксесоари като перли и брошки с цветни камъни.

Миглена Николова е разделила колекцията си на четири части, обусловени от чувствата вина, невинност, щастие и тъга. Съобразявайки се с наситеността и палитрата от емоции, които всеки един от тези концептуални елементи създава у нея, младата дизайнерка използва композицията на силуета и различните материи като основни изразни средства. Така в подтемата “вина” материите са плътни и създават затварящ ефект, тежестта на тоалета е изнесена в горната част на силуета, а при “невинността” те са ефирни, прозрачни, свободно падащи, издължаващи фигурата. Облеклата й имат строга визия и са изцяло решени в черния цвят.

Колекцията на Атанаска Петкова обхваща две направления – елементи от историята на костюма, съотнесени към модерното и прилагането на нейния новаторски метод на създаване на дрехата – тоалетът да се скроява от едно единствено парче плат по комбинаторен начин. Атанаска използва материи като трико, жерсе и ликра. Тя украсява своите модели, обточвайки краищата на дрехите с цветни ленти с пайети. По този начин им създава определен контур. Друго характерно за личния й почерк е усукването на плата при изработката на тоалета. За колекцията се е вдъхновила от облеклата в Древна Гърция, в Ориента, от готическия стил, от 50-те и 80-те години на миналия век.

Александър Гергинов черпи вдъхновение от любовта към рода – в частност към своята баба, към земята и към животните. В облеклата му са вплетени елементи, свързани с начина на живот в гр. Елин Пелин (бившето с.Новоселци). Използва материи като памук, черен сатен и аксесоари като обувки, чорапи, ръкавици и шалове. Тоалетите му са в кафяво, маслено зелено, черно и синьо. Това са носими облекла, чиито основни конструктивни елемента са трансформирането на работната престилка и начинът на връзване на забрадката. Обемът на дрехите е съсредоточен в раменната област, а дължината на роклите и полите е под коленете.

Дипломното ревю на магистрите от първия випуск на специалност “Мода” на НХА бе уважено от проф. Божидар Йонов – ректор на НХА, Акийо Такада – президент на Японския културен център в България, проф. Григор Григоров, проф. Олег Гочев, проф. Димитър Трендафилов, както и десетки приятели, колеги и фенове на току-що дипломиралите се млади дизайнери.

Снимки:
1-2 Модели на Таня Кънева (“Психоанализ”)
3-4 Модели на Миглена Николова (“Вина, невинност, щастие и тъга”)
5-6 Модели на Атанаска Петкова (“От близко и далече”)
7-8 Модели на Александър Гергинов (“Новоселци”)
Фото:
© Екатерина Апостолова

© Любомир Стойков
Всички права запазени!