По следите на тенденциите: сюрреализмът в модата

 

По следите на тенденциите: сюрреализмът във висшата мода

Сюрреализмът се появява в изкуството след Първата световна война като артистичен и хуманистичен отговор на обществото, обхванато от конфликти. Сюрреализъм буквално означава отхвърляне на реалността. Според уебсайта на музея Tate Modern „Сюрреализмът има за цел да революционизира човешкия опит. Той балансира между рационалното виждане за живота и това, което утвърждава силата на несъзнателното и сънищата.“

Един от първите сюрреалисти в модата е дизайнерката Елза Скиапарели. В наши дни (през последните сезони, особено след пандемията) някои дизайнери също изследват пресичането на реалния с виртуалния свят. Представяме ви пет марки, които са в челните редици на това движение.

 

Айрис ван Херпен

Айрис ван Херпен модел от 2017 година

 

Нидерландската дизайнерка Айрис ван Херпен е първата, създала рокля с триизмерен печат. Тя е известна и с футуристичните си творби. Шоуто ѝ за сезон есен 2022 беше изпълнено с хипнотизиращи визии, породени от дигиталното пространство.

Айрис ван Херпен модел от 2022 година

Айрис ван Херпен модел от 2022 година

 

Moschino (дизайн на Джереми Скот)

Скот е известен с кичозните си презентации още от дебюта си през 1997 г. с едноименната си колекция. През 2013 г. пое ръководството на Moschino – марка, известна със закачливите си насмешки над модата.

Колекцията на Скот за есен/зима 2023 е вдъхновена от сцената в спалнята във филма на Кубрик „2001: Космическа одисея“ (оригинално заглавие „2001: A Space Odyssey“).

Moschino (дизайн на Джереми Скот) 2022

 

През следващия сезон, пролет/лято 2023, той буквално е повлиян от нарастващата инфлация в САЩ и представя ревю, изпълнено с надуваеми предмети за плуване в басейн (inflatables), увити около дрехите.

Moschino (дизайн на Джереми Скот) 2023

 

JW Anderson

Дизайнерът от Северна Ирландия, който представя мъжки облекла от 2008 година, е известен с фантастичните си творения както за собствения си лейбъл, така и за Loewe от 2013 г. насам. За пролет/лято 2023 той показа облекла, украсени със счупени скейтбордове, волани на BMX и компактдискове. Идеята е да се признае „присъщата ефимерност на съвременността“.

JW Anderson

 

Loewe (дизайн на JW Anderson)

Loewe (дизайн на JW Anderson)

За колекцията есен/зима 2022 на Loewe Андерсън показа дълга, елегантна рокля в прегръдката на чифт женски-котешки ръце с ръкавици, подобна на идея на Скиапарели.

 

Loewe (дизайн на JW Anderson)

За следващия есенен сезон Андерсън прави колекцията на Loewe по начина, по който виждаме нещата в Интернет като противоположност на реалния живот. Прави трудно различаването кое е истинско и кое не. Например жилетките – една розова, друга тюркоазена – всъщност те са отпечатани на самозалепваща се хартия и буквално залепени върху кожата на моделите.

 

Loewe (дизайн на JW Anderson)

 

Schiaparelli (дизайн на Daniel Roseberry)

Schiaparelli (дизайн на Daniel Roseberry)

Даниел Роузбъри пое ръководството на Schiaparelli през 2019 г. Неговата колекция Haute Couture за пролет/лято 2023 беше изпълнена с демонстрации, както на модния подиум, така и на първия ред, където Кайли Дженър беше облечена с черна рокля с огромна лъвска глава – визия, която беше показана и на подиума.

Schiaparelli (дизайн на Daniel Roseberry) облечен от Кайли Дженър