Непоказвани творби на Атанас Яранов в изключителна изложба
* Галерия „Милениум“ представя колекционерска изложба „Неизвестни творби“ на големия български художник
„Атанас Яранов: неизвестни творби“ е най-новата колекционерска изложба на големия български художник, с която галерия „Милениум“ ще зарадва ценителите на живописта в навечерието на първа пролет. Експозицията включва над 60 работи, които са рисувани с туш, сангин и молив, темперни и акварелни бои чрез авторски смесени техники. Изложбата ще бъде официално открита на 21 март 2022 г. (вторник) от 18:00 ч. от семейство Анна и Васил Банови, меценати и мениджъри на галерията. Презентатор и модератор на експозицията е проф. д.н. Любомир Стойков – културолог и преподавател в Националната художествена академия. Картините ще бъдат изложени в галерия „Милениум“ (София, бул. „Витоша“ № 89) от деня на откриването до 14 април 2023 г.
Изложбата „Неизвестни творби“ ни препраща към „работилницата“ на Атанас Яранов (1940 - 1988). Почти всички произведения са непоказвани досега. Творчеството на художника е чуждо от претенциозност и показност, закачливост и кокетство. Централно място заемат вечните теми за раждането и смъртта, състраданието и страданието, хумора и сарказма. Той разработва стила си, като преминава през етапите на двуизмерни композиции в монохромна гама и стига до сложни перспективни решения в ярки наситени цветове. Картините на твореца са разпознаваеми поради свободното боравене с формата - ясна и конкретна, без бъбривост и ненужно естетизиране. Немалко пъти артистът е окачествяван от известни изкуствоведи като интелектуален феномен, творец със съзнателно усещане, разбиране и интерпретиране на общочовешки теми.
Анна Банова, арт мениджър на галерия „Милениум“ и меценат на изложбата, споделя следното за твореца: „За Атанас Яранов е писано много. Той се счита за един от най-големите майстори на модерната фигурална живопис. Носител е на множество престижни отличия и награди. С какво творчеството на Атанас Яранов ни мотивира да направим тази изложба? Грабна ни неговият голям професионализъм и яркият му неподражаем стил. А как постига дълбочината и силата на своето артистично послание? С яркия си разпознаваем стил и с това, че се доверява на категоричната линия, ясна форма и наситена багра. Наситена и контрастна живопис, която се вижда дори и в мало-форматните му работи и проекти.“.
„Този път имам честта да представя колекционерска изложба на именития български художник Атанас Яранов – Шаро, с неизвестни и непоказвани досега на широката публика творби. Събирани са дълго време и за мен те са много ценни, защото точно в тези ескизи и идейни проекти, някои от тях носители на завършена творба, се вижда раждането на шедьовъра и проектът за монументалната стенопис. Дори с минимални средства, големият художник успява да превърне леки на вид рисунки и скици в завършени картини“, изтъква Васил Банов – мениджър и управител на галерия „Милениум“, и меценат на изложбата.
Своето вълнение не крие и проф. д.н. Любомир Стойков, културолог и преподавател в Националната художествена академия, който подчертава: „Експозиции от този тип допълват и обогатяват представите за съответния художник от една – на пръв поглед, всекидневна и банална гледна точка. Но когато това е емблематичният Атанас Яранов, няма място за тривиалности, дори да става дума за най-малки, спонтанни и правени „на крак“ рисунки. Ценна е всяка негова чертичка и линия, всяка негова набързо нарисувана фигура, силует, риба, стол и бутилка. Вярвам, че посетителите ще се докоснат до духовния свят на маестрото, ще открият нови щрихи към необикновения му портрет и ще осмислят още по-ясно необятния му талант. Тъкмо чрез неговите неизвестни досега произведения ще се схване по-релефно финия и сложен процес от раждането на идеята до нейната реализацията и – най-важното, ще се проникне в интимната и малко позната „метавселена“ на Атанас Яранов.“.
Снимки:
1. Художникът Атанас Яранов.
2. „Килерът на тъщата“, 29 х 48 см.
3. „Тъга“, 9 х 10 см.
4. „Оплакване“, 10,5 х 12 см.
5. „Баща и син“, 18 х 29 см.
6. „Пастир (модел)“, 29 х 42 см.
7. „Фигури-композиция“, 39 х 49 см.
8. „Интериор 1“, 16 х 17 см.
9. „Композиция № 8“, 12 х 32 см.
10. „Композиция № 9“, 12 х 33,5 см.
11. „Проект за стенопис „Фасада“, 40 х 74,5 см.
12. „Проект за стенопис“, 20 х 99 см.
13. „Проект за стенопис 2“, 20 х 99 см.
14. „Фасадата на ъгъла на ул. Раковски и ул. Аксаков“, 22 х 74 см.
15. „Композиция № 21“, 12 х 32 см.
16. Галерия „Милениум“.
Фото: © Алма комуникация / Хайлайф: 16
Добавете вашия коментар към статията
Моля пишете на кирилица и с малки букви