Списание ПЕРФЕКТА – ИЗИСКАН ПОДАРЪК ЗА ВСЯКА ЖЕНА!

В новия брой:
Специално интервю с Мис България-Вселена 2000 Магдалина Вълчанова
Витамините в козметиката
Борбата с бръчките – всеки тип кожа изисква специфични грижи
Пилингът възстановява естетичния вид на кожата
Козметика с конски кестен
По бикини пред огледалото – 15 минути балансирана програма пилатес

Магдалина Вълчанова, Visage
Красива и амбициозна

фотограф: Ангел Цветанов
грим: Кирил Чалъков
прическа: Любен Николов, Luxor
облекло: Capasca
аксесоари: Contessa
интервю: Детелина Милева

Борба с бръчките
Всеки тип кожа изисква специфични грижи
Мазната кожа е по-устойчива на бръчки

Д-р Николай Подолешев
Клиника по дерматология и венерология при ВМА – София

Различните типове кожа имат различни предимства и недостатъци и реагират по различен начин на влиянието на околната среда. Естествено, те се нуждаят и от различни грижи. Само едно нещо е валидно за всички типове кожа - с напредване на възрастта трябва да им се обръща повече внимание.

Всеки тип кожа е различен
Независимо че всички хора по принцип имат една и съща структура на кожата, тя по рождение притежава при всеки един от нас конкретни различия и поради това винаги се отличава със строго определени индивидуални особености. Генетичните фактори определят основните характеристики - дали например проблемите ще са свързани с акне или със суха, непрекъснато опъната кожа на лицето или колко лесно ще се получава загар. Утехата е, че всеки тип кожа има както предимства, така и недостатъци. Когато кожата е светла, нежна като праскова, с фини пори, тогава, за да се избегне преждевременното ґ остаряване, трябва да се вземат сериозни мерки за защита срещу уврежданията от слънчевите лъчи. За разлика от нея, при тъмната (или матова), склонна към несъвършенства кожа, е много вероятно даже около 50-ия рожден ден бръчките да бъдат сравнително малко и през целия живот за защита на кожата от слънцето могат да се полагат по-малко грижи.

За да се осигури възможно най-добра грижа за кожата, е необходимо да се знае дали тя е по-скоро нормална, мазна, суха или от смесен тип. Тъй като този подход е задължителен поради различното съдържание на мазнини, едва ли има някое средство за поддържане, което да е подходящо за всеки тип кожа. Един предназначен за суха кожа подхранващ крем ще създаде прекрасни условия за появата на още повече пъпки по мазната кожа и ще я направи още по-лъскава. А предназначената за мазна кожа вода за лице с адстрингентно действие ще направи сухата кожа още по-крехка.

Мазната кожа
В мазната кожа е заложено за цял живот едно присъщо на организма поддържащо вещество, което я предпазва от преждевременно състаряване. Мастните жлези обикновено са с хормонално обусловена висока активност, защитният липиден слой е плътен и задържа много влага. На младини кожата е с големи пори, има склонност към несъвършенства (пъпки, черни точки) и непрекъснато лъщи. Но всичко това се наблюдава в повечето случаи само до около третото десетилетие, след това кожата става по-суха. От всички типове кожа мазната наистина най-добре понася слънцето. Но трябва да се преборите с изкушението да премахнете всички несъвършенства и липидния филм чрез изсушаване с помощта на продължителни слънчеви бани. Кожата нищо не забравя и нежеланият резултат ще бъдат линии и бръчки.

Съвети за поддържане
· За почистване на лицето в никакъв случай да не се използват изсушаващи сапуни или съдържаща алкохол вода за лице. Такива агресивни субстанции атакуват най-външния рогов слой на кожата и могат да имат дори противоположен ефект като стимулират и без това свръхактивните мастни жлези към още по-активна дейност. Не се препоръчват и силно омазняващи сапуни. Мазната кожа по принцип не бива да се мие прекалено често. Защото собствената мазнина на този тип кожа е най-добрата защита и е идеално средство против образуването на бръчки.

· Лицето да се почиства сутрин и вечер с несъдържащ мазнина гел на базата на лайка или липов цвят, специално предназначен за мазна и нечиста кожа. По този начин се намалява съдържанието на мазнини и неприятната лъскавина, а билковите съставки действат успокояващо. За избистряне на тена е подходящо един път дневно да се използва билков лосион. Така например съдържащите хамамелис билкови лосиони действат противовъзпалително и адстрингентно, без при това да изсушават кожата.

· За поддържане на кожата през деня и нощта е подходяща емулсия масло във вода (с малко масло и много воден разтвор), която доставя на кожата влага и повишава способността ґ да свързва вода. Мазнина тя си има достатъчно. Емулсиите масло във вода са леки, съдържат малко мазнина и не запушват порите. При много мазна кожа от време на време могат да се пропускат овлажняващите емулсии. Неподходящи са много мазните кремове (които могат да запушат порите, да създадат хранителна среда за комедони и черни точки), също така субстанции, които изсушават кожата, защото тогава се предизвиква по-бързо образуване на бръчки.

· Поддържащата козметика трябва да съдържа колкото е възможно по-малко мазнинни съставки. Пред продуктите на базата на крем да се предпочитат руж под формата на пудра и прахообразни сенки за очи, тъй като те попиват част от мазнината по лицето. Допуска се използването на пудра за лице, но не бива често да се нанасят нови слоеве пудра с цел попиване на мазнината. Тогава лицето ще изглежда като маска и бяло като тебешир.

Трябва да се има предвид, че с напредване на възрастта кожата се променя и започва да става по-суха. Причисляването ґ към определен тип не е валидно за цял живот и нейното поддържане трябва да се съобразява с изменящата се ситуация. Не бива да се подценява и възможността тя да се променя и под въздействието на различни фактори от околната среда. Следователно, в борбата срещу бръчките трябва да бъде мобилизиран целият профилактичен потенциал, обединяващ не само общите, но и специфичните възможности за предотвратяването им. Първата ефикасна крачка в тази насока включва както здравословното хранене (доколкото е възможно максимално да се избягват богатите на твърди и течни мазнини храни, както и прекалено пикантните подправки), така и разумният начин на живот. Втората крачка е съобразеното с типа на кожата редовно поддържане. Неговите три основни елемента са: почистване, подхранване и защита на кожата.

· Сутрин и вечер кожата трябва да се почиства основно от остатъци от грим, частици от мазнини и замърсявания.

· След тази почистваща процедура подхранването трябва да осигури на кожата мазнина и влага. Препоръчва се след 25-годишна възраст да се започне прилагането на кремове, богати на специални активни вещества, които атакуват свободните радикали и по този начин предотвратяват преждевременното остаряване на кожата. При поддържането да се предпочитат предимно богати на витамини кремове (А, С, Е), съответно на съдържащи други "противобръчкови" активни вещества като биофлавоноиди (например алфафлавон) или алфа-липоева киселина.

· При всички типове кожа предпазването от бръчки е немислимо без ежедневна слънцезащита. Към нея спадат слънцезащитните кремове с висок фактор. Трябва да се спазват и всички други правила за излагане на слънце, особено през отпуската. Редно е да се има предвид, че за мазна кожа на пазара се предлагат несъдържащи масла слънцезащитни препарати. В никакъв случай не бива да се пропуска слънцезащитата, защото по този начин голямото предимство, което мазната кожа има по отношение на образуването на бръчки, ще бъде проиграно много бързо.


При написването на статията са използвани голям брой български и чуждестранни литературни източници.

© Любомир Стойков
Всички права запазени!