Нови 6 двойки получават финансиране по проект „Нашите деца”

В началото на май бяха одобрени новите двойки, които ще получат пълно финансиране за ин витро по проект „Нашите деца”. Проектът, стартирал в средата на миналата година като национална кампания на фондация "Аристон С", има за цел да стимулира раждаемостта сред двойките с репродуктивни проблеми.

До момента, след успешно извършени ин витро процедури, 4 от общо 6-те двойки, получили финансиране по проекта са с положителни резултати и са в очакване да сбъднат своята мечта – да имат собствено дете. Сега нови 6 семейства ще получат средства за ин витро лечение, а процедурите в клиниките ще започнат през юни. Формулярите на двойките, които не са одобрени, ще бъдат запазени и включени към следващия етап на проекта.

Ин витро процедурите на първите 6 двойки бяха извършени в център за репродуктивно здраве "Надежда" с ръководител д-р Георги Стаменов. На този и следващите етапи одобрените кандидати вече ще бъдат разпределяни на регионален принцип между център „Надежда” и "Клиничен Институт за Репродуктивна Медицина" - град Плевен, с ръководител доц. д-р Емилияна Конова.

В момента в България има всички условия за извършване на ин витро оплождане и подобни процедури се прилагат повече от 20 години. Поради скъпите лекарства и методи обаче, за голяма част от семействата финансовата тежест е огромна и много от желаещите да се възползват от ин витро процедура се отказват именно, защото не могат да се справят с необходимите средства за лечението.

В същото време в България стерилните двойки са близо 270 000, а държавата е абдикирала от този проблем и той сякаш не съществува. Лечението на безплодието у нас не само не е приоритет - то просто отсъства. Страната ни продължава да е една от малкото в Европа, където процедурите ин витро не се заплащат от държавата. В Гърция например се плащат 3 опита, в Германия - от 2 до 4, в Словения едно семейство се ползва с правото на 9 опита ин витро.

Фондация "Аристон С” е една от малкото неправителствени организации, която финансира изцяло и безвъзмездно ин витро процедури. За съжаление работата на малкото организации от подобен тип се оказва крайно недостатъчна на фона на големият брой нуждаещи се от помощ двойки и тези организации по-скоро да се опитат да привлекат общественото внимание върху проблема и неговото решение да стане възможно на държавно ниво.